हुनेखानेलाई दशैँ हर्षोउल्लास–हुँदा खानेलाई खल्लो (अडियो सहित)

टेकराज केसी ।
सुर्खेत, २० असोज (जागरण) । आश्विन शुक्ल नवमीका दिनमा मनाइने महानवमी पर्व आज हर्षोल्लासका साथ दुर्गा भवानीको पूजा आजा गरी मनाइँदैछ । आज महानवमीका दिनमा गरिने दुर्गा पूजा लगायतका कार्य गरी घटस्थापनाका दिनमा राखिएको जमरा बिभिन्न शक्तिपीठमा लगी चढाइन्छ ।
दसैंघर र कोत लगायत राज्यका विभिन्न देवी मन्दिर र शक्तिपीठमा बोका, हाँस, कुखुरा र राँगाको बलिसहित दुर्गा भवानीको विशेष पूजा आराधना र दुर्गा सप्तशती एवम् देवी स्तोत्र पाठ गरिन्छ ।
पशुबलि नदिनेहरूले भने आज कुभिण्डो, घिरौंला, मूला, काँक्रो र जटा नरिवल समेत बलि चढाउने गर्दछन् । अधिकांश स्थानमा महाअष्टमीको दिनमा बलि दिने र महानवमीका दिनमा मार हान्ने चलन छ ।
मार्कण्डेय पुराणमा उल्लेख भए अनुसार महानवमी तिथिकै दिन चामुण्डा देवीले रक्तवीज राक्षसलाई वध गरेकाले महानवमी पर्वलाई विशेष महत्वका साथ लिइन्छ । कतिपय शक्तिपीठमा भने आज हाँस, कुखुरा, बोका, भेडा र राँगाको पञ्चबलि दिने गरिन्छ ।
महानवमीका अवसरमा कोतहरूमा हर्षबढाइँका साथ कोतपूजा र निशानापूजा पनि गरिन्छ । महानवमीका अवसरमा आज नेवारी समुदायले भने भीमसेनलाई बलि सहित पूजा गर्ने गर्छन् ।
हुनेखानेलाई रसरङ्ग–हुँदा खानेलाई दशैँ खल्लोः
अहिले विभिन्न तिथीअनुसार हिन्दु धर्मावलम्वीहरुले वडादशैं मनाइरहेका छन् । हुनेखानेहरुले नयाँनयाँ कपडा र मिठामिठा खानेकुरा किनमेल गरिसके । तर, हुँदाखानेहरुका लागि दशैं खल्लो बन्दैछ । अहिले सुर्खेतका खोला छेउछाउमा गिट्टी कुटेर जीवन चलाउनेहरुका लागि यस्तै भएको छ ।
सुन्नुहोस् अडियोः