आन्दोलनरत वादी समुदायका नागरिकहरुलाई सरुवा रोगको संक्रमण

पंखबहदुर शाही

सुर्खेत, २४ फागुन (जागरण)
कर्णाली प्रदेश मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रीपरिषदको कार्याल अगाडीको खुल्ला चौरमा धर्नामा बसिरहेका वादी समुदायका अधिकाँश नागरिकलाई सरुवा रोग सम्बन्धीका समस्याहरु देखिएको छ ।
खेतीपाति गरिखाने जमिन दिनुपर्ने माग गर्दै १४ दिनदेखि धर्नामा बसेका अधिकांसलाई छाला सम्बन्धीका रोगहरु, रुघा खोकी ज्वरो, दम बढ्ने जस्ता समस्या देखिएको हो । खाना र सरसफाईको अभावमा उनीहरुमा यस्ता खालका समस्याहरु देखिन थालेको चिकित्सकहरुले बताएका छन् ।
जनस्वास्थ्य कार्यालय सुर्खेतले आज उनीहरु बसेको स्थानमा स्वास्थ्य शिविर चलाएको छ । जसमा दाद, लुतो, घाउखटिरा आउने जस्ता रोगका बिरामीहरु धेरै भेटिएको कर्णाली प्रदेश अस्पतालमा कार्यरत डाक्टर प्रदिप न्यौपानेले बताउनुभयो ।
झण्डै ५ सयको हाराहारीमा रहेका उनीहरु मध्ये धेरै जसोमा व्यक्तिहरुमा पेटदुख्ने, ग्यास्ट्रिक, आँसु बग्ने, महिलाहरुमा पाठेघर सम्बन्धी समस्या देखिएको डाकटर न्यौपानेले बताउनुभयो ।
उहाँका अनुसार दम, मधुमेह, उच्च रक्तचाप, लगायतको समस्या भएका वृद्धवृद्धाहरुमा अव्यवस्थित बसाइले समस्या बढेको छ ।
यउटै पालमुनी सबै परिवारहरु बस्नुपर्ने, खानेपानी, शौचालय र सरसफाइको अभावमा उनीहरुको स्वास्थ्यमा प्रतिकुल असर बढ्दै गएको डा विद्यता भट्टाइले बताउनुभयो ।
स्वास्थ्य शिविरमा दुई सय दश जनाको स्वास्थ्य जाँच गर्नुका साथै बिरामीहरुलाई औषधी वितरण गरिएको जन स्वास्थ्य कार्यालयका सिनियर अहेब अमर रानाले जानकारी दिनुभयो । जाँच गरिएका मध्य दश जनालाई थप उपचाका लागि कर्णाली प्रदेश अस्पतालमा रेफर गरिएको रानाले बताउनुभयो ।