सुर्खेतमा आजदेखि कर्णाली उत्सव हुँदै

सुर्खेत, २६ फागुन (जागरण) । सुर्खेतमा आजदेखि कर्णाली उत्सवको दोस्रो संस्करण हुने भएको छ । उत्सव दिउँसो २ बजे कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीले उद्घाटन गर्ने जनाइएको छ ।
उत्सवको पहिलो दिन ‘हाम्मो मान्नवी’, दोस्रो दिन ‘सुर्के थैली’, तेस्रो दिन ‘कैथा नेता, कैथो नेतृत्व’ को मुल शीर्षकमा रहेर बहस गरिने छ । बहसमा प्रदेश नं २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतसमेत वक्ताका रुपमा सहभागी हुनुहुनेछ । ‘कैथा नेता कैथा नेतृत्व’ मूल शीर्षकअन्तर्गत ‘मुख्य माण्ठ, मूल कुडा’ सत्रमा कर्णालीका मुख्यमन्त्री शाही र प्रदेश नं २ का मुख्यमन्त्री राउतले बहस गर्ने आयोजक ऋति फाउण्डेशनले जनाएको छ ।
सुर्के थैली मूल शीर्षकमा कर्णाली घुमाउँटो पड्यो’ सत्रमा योजनाविद् डा.दिनेशचन्द्र देवकोटा, राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष प्रा.डा पुुष्पराज कँडेल, डा.रेणुराज अधिकारी र प्रदेश योजना आयोगका सदस्य योगन्द्र शाहीले बहस गर्दैछन् । ‘हाम्रो मान्नमी’ मूल शीर्षकअन्तर्गत छाउ र भाउ सत्रमा लेखक राधा पौडेल, राजनीतिकर्मी डा.विन्दा पाण्डे, प्रदेश अस्पताल सुर्खेतका चिकित्सक डा.नवराज केसीले बहस गर्नुहुनेछ ।
उत्सवमा कर्णालीको सम्भावनाहरुको खोजी र कर्णालीवासीको जीवनशैली, सीप, क्षमता र कला संस्कृतिको चर्चा गरिने आयोजकको भनाइm छ । आयोजकका अनुसार चार दिनसम्म चल्ने उत्सवमा विभिन्न १४ वटा विषय बस्तुमा विचार विमर्श गरिने छ । कर्णालीको भाषा, कला र साहित्यलाई देशभर चिनाउने उद्देश्यले उत्सव आयोजना गरिएको संयोजक कमलराज लम्सालले जानकारी दिनुभयो ।