यसरी प्रक्षेपण गरियो नेपालको पहिलो स्ट्याटेलाइट (भिडियो सहित)

काठमाण्डौँ, ५ वैशाख (एजेन्सी) । नेपालको पहिलो भू–उपग्रह (नानो स्याटेलाइट) अन्तरीक्षमा प्रक्षेपण गरिएको छ ।
सरकारले आफ्नै भु-उपग्रह प्रक्षेपण गर्ने भनेको र वजेट विनियोजन गर्दा कतिपयले नपत्याएर व्याङ्ग्य पनि गरेका थिए । व्याङ्ग्यस्वरुप विरोधिहरुले कागजका टुक्रा र वुलुन बनाए उडाएका थिए । तर पनि यो सम्भव भएको छ ।
नेपाल विज्ञान तथा प्रविधि प्रज्ञा पतिष्ठान (नास्ट) र जापानको क्युसु इस्टिच्युट अफ टेक्नोलोजी (क्युटेक)को सहकार्यमा जापानमा अध्ययनरत नेपाली विद्यार्थीद्वारा निर्मित ‘नेपाली स्याट् १’ नेपाली समय अनुसार बिहिबार बिहान २ः३१ मा प्रक्षेपण गरिएको हो ।
अमेरिकी अन्तरीक्ष कम्पनी अर्बिटल–ए टिकेले भर्जिनियास्थित नासाको ‘मिड–एटलान्टिक स्पेस्पोर्ट लन्च प्याड’ बाट सिग्नोस कार्गो यानमार्फत अन्तर्राष्ट्रिय अन्तरीक्ष कक्ष (आइएसएस)मा पुर्याउनेछ । नेपालसहित श्रीलंकाको बिहान २ः१६ र जापानको ५ः४६ मा पठाइएको छ ।
नास्टका प्रवक्ता डा. सुरेश ढुंगेलका अनुसार आईएसएसमा रहेका अन्तरीक्षयात्रीले एक महिनासम्म भू–उपग्रहबारे थप परीक्षण र अध्ययन गर्नेछन् ।
यदि सफल परीक्षण भएको खण्डमा भू–उपग्रह तीन वर्ष अन्तरीक्षमा रहने छ ।

हेरौँ भू–उपग्रह प्रक्षेपणको यो भिडियोः

LIVE ROCKET LAUNCH! We’re sending 7,600 pounds of research, supplies and hardware to the crew members living and working on the International Space Station! Tune in to watch the the launch of Northrop Grumman Corporation’s #Antares rocket carrying the Cygnus spacecraft that the company named in honor of astronaut Roger Chaffee who was selected to fly on the first manned mission of the Apollo program in 1967. Liftoff is scheduled for 4:46 p.m. EDT from NASA's Wallops Flight Facility in Virginia.

Gepostet von NASA – National Aeronautics and Space Administration am Mittwoch, 17. April 2019

 

 

 

 

-जनता समाचार